Petje v Budimpešti
La la la la la in tako naprej s samoglasniki se je začelo petje v afazijskem pevskem zboru v Budimpešti. Pesmi so prilagojene tudi negovorečim, razlik se pri petju ne opazi. Skupina se srečuje že šest let, začeli so z manj kot pet člani, z leti pa se je članstvo sorazmerno povečalo. Srečujejo se v knjižnici srednje šole in imajo vklopljen tudi zoom za tiste, ki se vaje ne morejo udeležiti. V njihovem delovanju jih vodi skupni interes. Glasba premaguje meje.Podobno bi moralo biti tudi pri sprejemanju odločitev za osebe z možganskimi omejitvami, v sistemu po celotni Evropi pa so pomanjkljivosti.
Težava je v neraziskanosti, počasnosti in zlasti v tem, da odločevalci nimajo praktičnega pogleda na te težave. Osebe z omejitvami bi morale biti bolj vključene pri raziskavah (možnost povratne informacije), dolgoročni rehabilitaciji, odločanju in ozaveščanju. Vsak primer možganskih težav je samosvoj, posledice, ki spremljajo poškodbe, se razlikujejo. V večini držav je dolgoročna rehabilitacija prepuščena posamezniku, tako stroškovno kot praktično. Kjer je prisotna, so težave predolge čakalne vrste. Tudi prenos dobrih praks je počasen in premalo raziskan. V nekaterih državah za ukvarjanje z bolniki s CVB najamejo tujce, ker se v državi nihče noče s tem ukvarjati. Za njihovi izobraževanje uporabljajo videoigrice.Po Evropi se članstvo organizacijam, ki so pristojne za krepitev, dvig življenjskega standarda in ozaveščanje oseb z možganskimi težavami, niža. Ljudje ne podpirajo več sistemov, ki ne služijo svojemu namenu in ne gredo v korak z razvojem interesov in potreb oseb z omejitvami.
Budimpešto smo obiskali, ker je tam potekala generalna skupščina AIA (Association Internationale Aphasie). Na srečanju so potrdili stare člane za naslednje letno obdobje. Potrdili so sponzoriranje obiska EDF (European disabillity forum), kjer se bodo predstavile omejitve in pomanjkljivosti neslišanega glasu oseb z možganskimi poškodbami in afazijo. V preteklosti je bil pod afazijo označen samo negovor, sedaj se pod to spremlja celoten spekter komunikacije, pred in ob tvorjenju govora. Na sestanku so posamezne države članice predstavile svoje delovanje v zadnjem letu, predsednik AIA Jernej Sluga pa je opozoril, da bi morale biti predstavitve in delovanje posameznih organizacij bolj prilagojene bolnikom z afazijo. Prve bi morale biti kratke, jedrnate, opremljene s slikovnim gradivom, drugo pa v praksi uporabno, z dolgoročnim učinkom na izboljšanje življenja oseb z afazijo.Taka srečanja in organizacije imajo smisel le, če se dejansko vpeljejo spremembe, ki vplivajo na izboljšanje življenj. Družba pokaže, kako močna je s tem, kako ravno s starejšimi in onemoglimi. Naprednejše so severne dežele, ki te deficite poskušajo redno preko predlogov vladi in zdravstvenemu sistemu vpeljati v družbo.
Budimpešta je lepa, v njej pa lahko opazimo velik kontrast: na eni strani obnovljeno lepo staro arhitekturo, na drugi veliko socialistično predmestje z industrijo. Ogledali smo si obrežje Donave s parlamentom in muzej. Hotel je bil v mirni soseski v bližini parka, drsališča in gradu.Priporočam ogled Budimpešte in vpeljavo pevskega zbora. Išče se zborovodja, ki bi prevzel vodenje pevskega zbora, in pevci.