Milan Čuček
Leta 2002, spomladi, so mi v UKC Ljubljana rešili življenje. V URI Soča v Ljubljani, ki mu lahko rečem moj drugi dom so mi pomagali, da sem se počasi vračal v svet. Uspelo mi je s pomočjo zdravstvenih delavcev, s programi vzpodbude in s premagovanjem težav na področju vsakodnevnega delovanja, ter z veliko lastne volje, prijateljev in ne nazadnje s pomočjo družine.Logopedinja me je spodbujala razumeti pomen in smisel besed, ter mi pomagala pri izgovorjavi.
Prvi prepoznavni znaki, kdo sem, so bili težki. Prepoznati svojo družino, kako se obleči, jesti, kako se umiti,... Vse te ovire sem premagoval z novimi terapevti in novimi prijatelji iz društva, v katerem so člani s poškodbami glave. Pri Zvezi slepih in slabovidnih sem spoznal brajlico in belo palico za varno pot.
Kot rdeča nit celotne rehabilitacije v URI Soča in vse nadaljnje delo, je bilo sodelovanje z Združenjem CVB. Našel sem se v letu 1990 ustanovljeni organizaciji in kasneje registrirano v samostojno, prostovoljno in humanitarno Združenje CVB s kroničnimi bolniki, ki deluje v javnem interesu z Ministrstvom za zdravje. Regijsko se člani organizirajo v klube in združujejo bolnike po možganski kapi in njihove svojce. Pri ustanovitvi ptujskega kluba CVB, 28. februarja 2003, so me izvolili za predsednika.
Od leta 2008 sem predsednik Združenja CVB in imamo 26 klubov. V naši državi zboli za možgansko kapjo vsako leto okoli 4000 novih bolnikov. Trajne posledice so hude in v primeru preživetja vedno puščajo težko invalidnost. Poleg gibalne prizadetosti so bolniki pogosto tudi psihološko in socialno izolirani, zato jih redko videvamo v javnosti. Možnosti kompleksne rehabilitacije v specializiranih institucijah so omejene. Ker je po statistični evidenci na našem območju veliko takšnih bolnikov, ki vsak zase doživljajo svojo stisko, se je pojavila potreba po poglobljeni strokovni pomoči in druženju.
Glavni programi strokovne pomoči so:
- obnovitvena trajna rehabilitacija po možganski kapi,
- spodbujanje dejavnosti in sodelovanje v kroničnem obdobju po možganski kapi,
- osveščanje bolnikov in javnosti o težavah ter založništvo,
- prepoznavanje bremena možganske kapi pri bolnikih in njihovih svojcih ter
- premagovanje težav na področju vsakodnevnega delovanja,
- izleti in pohodi.
Smo člani Sveta za invalide, v upravnem odboru NFHOS, sodelujemo z Društvom za zdravo srce in ožilje ter aktivni člani SAFE, WSO in AIA.